Winter Road Races 2013

Glossop 51Km Handicap Sept 29th 2013

Wouter a visitor from Belgium for a few weeks

Wouter a visitor from Belgium for a few weeks

1st Wouter David (Visitor from Belgium)

2nd Ben Logos (Fastest time)

3rd Peter Weston

4th Dennis Robinson

5th Ken Ridley (Visitor)

6th Peter Schammer

7th Shane Pitman

8th Frank Sullivan

9th Ruth Strout

10th Gordon Lawton

11th Lee Rasheed

12th Angelo Ylia

 

Lyrup Heights 45Km Handicap Sept 15th 2013

1st Lee Rasheed

2nd Wouter David (Visitor from Belgium)

3rd Dennis Robinson

4th Peter Weston

5th Shane Pitman (Fastest time)

6th Gordon Lawton

7th Angelo Ylia

Winkie Time Trial 10Km Sept 8th 2013

1st Jacob Otto 14 min 30 secs

2nd Steve Jaensch 14 min 55 secs

3rd Dennis Robinson 17 min 17 secs

4th Andrew Coombs 17 min 31 secs

5th Peter Weston 18 min 33 secs

6th Angelo Ylia 19 mins 20 secs

7th Gordon Lawton 20 min 51 secs

Loxton Handicap 45Km Sept 1st 2013

1st Jacob Otto Fastest Time

2nd Shane Pitman

3rd Andrew Coombs

4th Peter Schammer

5th Ben Logos

6th Gordon Lawton

7th Lee Rasheed

8th Dennis Robinson

9th Peter Weston

10th Angelo Ylia

Stan Heritage Memorial 50K Hdcp
11th August 2013

Peter Weston , Jacob Otto, Peter Schammer, Mick Gray and Amy Leesue

Peter Weston , Jacob Otto, Peter Schammer, Mick Gray and Amy Leesue (Stan’s grand-daughter)

1st Peter Schammer

2nd Mick Gray

3rd Peter Weston

4th Ruth Strout

5th Peter Burr

6th Angelo Ylia

7th Jacob Otto (Fastest Time)

8th Shane Pitman

9th Stephen Yaensch

10th Frank Sullivan

11th Gordon Lawton

12th Lee Rasheed

13th Dennis Robinson
Barmera 54K Handicap 11th August 2013

1st Frank Sullivan

2nd Ruth Strout

3rd Peter Weston

4th Angelo Ylia

5th Angus Boase (Fastest Time)

6th Steve Jaensch

7th Dennis Robinson

8th Gordon Lawton

9th Mick Gray

DNF Jacob Otto (Punctured)

DNF Shane Pittman

Cooltong 45K Handicap 4th August 2013

1st Ruth Strout

2nd Frank Sullivan

3rd Angelo Ylia

4th Steve Jaensch (Fastest Time)

5th Shane Pittman

6th Ben Logos

7th Gordon Lawton

8th Dennis Robinson

9th Ben Brown

10th Mick Gray

11th Peter Burr

Loveday Scratch Races 28th July 2013

A grade (6 laps)

1st Steve Jaensch
2nd Shane Pitman
3rd Chris Gartery

B Grade? (6 Laps)
1st Dennis Robinson
2nd Peter Weston
C Grade (5Laps)
1st Gordon Lawton
2nd Ruth strout
3rd Angelo Ylia

Tom Perry 50K Memorial Hndcp 21st July 2013

2013 winners Tom Perry Memorial with Di Decol (tom's daughter.

2013 winners Tom Perry Memorial with Di Decol (tom’s daughter.

1st Lee Rasheed

2nd Ruth Strout

3rd Angelo Ylia

4th Steve Jaensch (Fastest Time)

5th Angus Boase

6th Peter Schammer

7th Mick Gray

8th Dennis Robinson

9th Gordon Lawton

10th Peter Weston

Lindsay Point 44K Handicap 7th July 2013

1st Ruth Strout

2nd Lee Rasheed

3rd Dennis Robinson (Fastest Time)

4th Angelo Ylia

5th Gordon Lawton

6th John Eshman

Teams Race at Lyrup 30th June 2013

Team 3 Winners
Angus Boase
Dennis Robinson
Lee Rasheed
Team 2 Second
Jacob Otto
Mick Gray
Angelo Ylia
Team 1 Third
Steve Jaensch
Chris Gartery
Ruth Strout
Gordon Lawton

Mark Manning 50K Handicap 23rd June 2013

130622 Mark Manning

Winners 2013 Mark Manning Handicap with Barb, George and Kym Manning

1st Dennis Robinson

2nd Peter Weston

3rd Ruth Strout

4th Gordon Lawton

5th Peter Schammer

6th Steve Jaensch (Fastest time)

7th John Eshman

8th Angus Boase

DNF Angelo Ylia (Punctured)

.

Winkie 10K Time Trial 16th June 2013

9.6 Km circuit

1st Shane Pitman 15.11 min

2nd Steve Jaench 15.26 min

3rd Peter Shammer 16.23 min

4th Peter Burr 16.52 min

5th Glen O’Brien 17.39 min

6th Dennis Robinson 17.55 min

7th Peter Weston 18.31 min

8th Angelo Ylia 19.04 min

9th John Eshmann 20.34 min

10th Ruth Strout 20.42 min

11th Gordon Lawton 21.06 min

Bob Francis 50K Handicap 9th June 2013

P.Schammer-A.Boase- G.Lawton-B.Logos

Winners of 2013 Bob Francis handicap P.Schammer-A.Boase- G.Lawton-B.Logos

1st Gordon Lawton

2nd Peter Schammer

3rd Ben Logos

4th Peter Weston

5th Angus Boase (Fastest time)

6th Steve Jaensch

7th Shane Pitman

8th Chris Gartery

9th Colin Gordon

10th Peter Burr

11th Angelo Ylia

2.

Glossop Handicap 5th May 2013

1st Jacob Otto Fastest Time

2nd Peter Schammer

3rd Gordon Pipe

4th Sue Pipe

5th Stephen Yaensch

6th Shane Pitman

7th Peter Burr

8th Angelo Ylia

9th Frank Sullivan

10th Dennis Robinson

11th Angus Boase

DNF John Eshman (Punctured)

DNF Gordon Lawton (Punctured)

DNF Ruth Strout

Mildura Invite Hnd Cap Murtho Rd. 29th April 2013

1st Nathan Jordan (Mildura) Fastest Time

2nd Adrian Lloyd (Mildura)

3rd Shane Pitman

4th Stephen Yaensch

5th Jason Rodgers

6th Dennis Robinson

7th Yap Williams (Mildura)

8th Frank Sullivan

9th Angelo Ylia

10th Stuart Klimster (Mildura)

11th Allison Kurry (Mildura)

12th Sue Pipe

13th Peter Schammer

14th Ben Logos

15th Lee Rasheed

16th Gordon Lawton

17th Peter Burr

18th Jacob Otto

19th Glen O’Brien

20th John Eshman

DNF Sue Barnden (Mildura)

DNF Les Jordon (Mildura)